31) Poprawa gwintów na tokarce CNC

Co jakiś czas piszecie do mnie z pomysłami na wpisy. Jest kilka, które się powtarzają. Jednym z nich jest poprawa gwintów na tokarce CNC.

Sprawa jest prosta jeśli gwint jest zbyt ciasny, ale detal jeszcze nie ściągnięty z maszyny. Przybieramy powiedzmy 0,05mm puszczamy gwintowanie od nowa. Sztuka poprawiona, a jak nie to do skutku przybieramy.

Temat się trochę komplikuje gdy detal już ściągniemy z maszyny . Przecież nikt nie zaznacza na wałku, w którym miejscu trzymała, która szczęka. Jest jeszcze ciekawiej gdy gwint był wykonany na innej maszynie na drugim końcu świata.

Na manualnych tokarkach na przekładni ustawia się skok i za pomocą tzw szufladki

ustawia się nóż po środku gwintu. Teraz wystarczy przybierać w X i gwint poprawiany.

Przypadku tokarek CNC jest podobnie, tylko zamiast ustawiać nóż po środku zwoju za pomocą szufladki, należy zmieniać wartość Z początkową. Oczywiście przed tymi próbami należy odbić w X o taką wartość żeby nóż był na bezpiecznej wysokości, czyli nad materiałem i z góry trzeba obserwować w którym miejscu zwoju się on znajduje.

Załóżmy że Z początkowy to 5. Puściłeś gwintowanie i widzisz że nóż trzyma się za bardzo prawej strony nitki. W tym momencie należy zmniejszyć wartość początkową Z. Powiedzmy zmieniłeś z 5 na 3. Po puszczeniu programu widać że teraz nóż przesunął się za bardzo w stronę lewej ścianki. No to zmieniasz Z trochę na plus czyli Z3.5. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest OK.Ale nie przybierasz w X na wymiar. Stopniowo zmniejszasz, powiedzmy połowę wartości i puszczasz jeszcze raz.

Tak to powinno wyglądać

Jeśli wydaje Ci się, że jest źle, korygujesz w odpowiednią stronę. Jak jest Ok to przybierasz dla bezpieczeństwa jeszcze połowę tego co zostało . I tak aż do 0.

Oczywiście są maszyny z opcją naprawiania gwintu. Niestety nie każdy ma do nich dostęp. Zostaje nam wtedy mój sposób. Chyba że masz jakiś lepszy. Podziel się nim w komentarzu.

Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia moich wpisów. Jeśli chcesz być na bieżąco, po prawej stronie możesz się zapisać do Newslettera.

2 odpowiedzi na “31) Poprawa gwintów na tokarce CNC”

 1. Wydaje mi się ze robimy orientację wrzeciona M19, następnie pojezdzamy do gwintu i za pomocą kółka ustawiamy się jak najdokładniej do bruzdy w X i Z. Potem ustawiamy bazę na Z0. Przejezdzamy na koniec gwintu i zapisujemy sobie Współrzędna. Początek odpowiednio też ustawiamy. Mamy pkt początkowe więc powinno trafić w bruzde. Na podniesionym korektorze trzeba sprawdzić czy pójdzie.

  Sam nie sprawdzałem bo nie mam czasu ale na fb ktoś pisał.

 2. Witam mój sposób na większą ilość sztuk.
  1. robię pionowy znak na szczękach
  2. Zaznaczam punkt wyjazdu gwintu na materiale kreską poziomą zazwyczaj na każdym elemencie jest jednakowa tzn odległość wyjścia.
  3. wkładam pierwszą sztukę według wyznaczonych punktów i puszczam maszynę tak aby nie zjeżdżała w dół gwintu i określam wzrokowo położenie płytki.
  4. Koryguję w osi Z i sprawdzam.
  5. Robię próbny wjazd z wjazdem pionowym obserwując kiedy zacznie zbierać materiał i którą stroną i ewentualnie koryguję
  6. wkładam następną sztukę według znaków i powinno być ok oczywiście zmieniam w programie na pełny wjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.