2) Co to jest CNC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to nic innego niż zwykła frezarka lub tokarka z komputerem, który steruje maszyną zamiast korb.

 

 

 

 

Maszyny konwencjonalne

Konwencjonalna tokarka/frezarka jest sterowana przez operatora, on ręcznie wybiera obroty, ich kierunek, porusza osiami (dla różnych materiałów dobiera się inne parametry i wszystko to jest na głowie operatora)

 

 

 

 

CNC maszyny

A teraz popatrzmy na maszynę CNC, Tutaj władzę ma programista i ustawiacz. To oni na pierwszej sztuce dobierają maszynie optymalne parametry, zgodnie z którymi operator powinien wykonywać detale. Nie umniejszam pracy operatorów (nie da się być po prostu dobrym ustawiaczem lub programistą jeśli nie było się wcześniej operatorem) .

Operator z założenia powinien wciskać Start/Stop, puścić od bloku, czy zmierzyć narzędzie. W praktyce bywa różnie, sam przez większą część mojej przygody z maszynami byłem operatorem, a robiłem pracę ustawiacza a potem programisty.

Dla właściciela firmy utrzymanie kilku operatorów wychodzi taniej niż wykwalifikowanych tokarzy lub frezerów. Nie wspomnę już o czasie jaki jest oszczędzany dzięki maszynom CNC, a co za tym idzie kasa.

Każda operacja (wybór narzędzia, ruchy osiami, obroty,itd.) jest zapisana w pamięci maszyny i nazywa się programem.

Każdy program zawiera  linie, w których jest opisane, w języku maszyny co ona ma robić.

Każda linia programu  nazywa się Blokiem programu.

Każdy blok zawiera instrukcję (G- Kody, M-Kody itd)

To są instrukcje mówiące maszynie co robić po kolei, kiedy zmienić narzędzie i  na jakie, która oś ma się poruszać, jakie mają być obroty (narzędzia lub detalu).

Te programy są pisane przez programistów. W przeszłości większość programów było pisane z ręki, teraz w większości proces ten jest ułatwiany dzięki oprogramowaniu  CAD, CAM.

Po tym jak programista wykona swoją pracę, program jest przenoszony na maszynę CNC za pomocą kabla/kary/dyskietki itp. W zależności od maszyny.

W tym momencie program znajduje się w Pamięci Maszyny. Teraz operator (oczywiście po wcześniejszym zamocowaniu odpowiednich narzędzi  i pomierzeniu ich ) może wybrać program i wcisnąć przycisk Cycle-Start.  I tu zaczyna się magia to co napisał programista jest czytane blok po bloku przez maszynę i wykonywane dokładnie tak jak to sobie programista zażyczył.

Jeśli  podczas obróbki będzie się działo coś złego, operator może zatrzymać maszynę ( o ile zdąży :)) za pomocą przycisku Feed-Hold lub poprzez naciśnięcie grzyba (Emargency Stop).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.