Jest to nic innego niż zwykła frezarka lub tokarka z komputerem, który steruje maszyną zamiast korb.
Maszyny konwencjonalne
Konwencjonalna tokarka/frezarka jest sterowana przez operatora, on ręcznie wybiera obroty, ich kierunek, porusza osiami (dla różnych materiałów dobiera się inne parametry i wszystko to jest na głowie operatora)
CNC maszyny
A teraz popatrzmy na maszynę CNC, Tutaj władzę ma programista i ustawiacz. To oni na pierwszej sztuce dobierają maszynie optymalne parametry, zgodnie z którymi operator powinien wykonywać detale. Nie umniejszam pracy operatorów (nie da się być po prostu dobrym ustawiaczem lub programistą jeśli nie było się wcześniej operatorem) .
Operator z założenia powinien wciskać Start/Stop, puścić od bloku, czy zmierzyć narzędzie. W praktyce bywa różnie, sam przez większą część mojej przygody z maszynami byłem operatorem, a robiłem pracę ustawiacza a potem programisty.
Dla właściciela firmy utrzymanie kilku operatorów wychodzi taniej niż wykwalifikowanych tokarzy lub frezerów. Nie wspomnę już o czasie jaki jest oszczędzany dzięki maszynom CNC, a co za tym idzie kasa.
Każda operacja (wybór narzędzia, ruchy osiami, obroty,itd.) jest zapisana w pamięci maszyny i nazywa się programem.
Każdy program zawiera linie, w których jest opisane, w języku maszyny co ona ma robić.
Każda linia programu nazywa się Blokiem programu.
Każdy blok zawiera instrukcję (G- Kody, M-Kody itd)
To są instrukcje mówiące maszynie co robić po kolei, kiedy zmienić narzędzie i na jakie, która oś ma się poruszać, jakie mają być obroty (narzędzia lub detalu).
Te programy są pisane przez programistów. W przeszłości większość programów było pisane z ręki, teraz w większości proces ten jest ułatwiany dzięki oprogramowaniu CAD, CAM.
Po tym jak programista wykona swoją pracę, program jest przenoszony na maszynę CNC za pomocą kabla/karty/dyskietki itp. W zależności od maszyny.
W tym momencie program znajduje się w Pamięci Maszyny. Teraz operator (oczywiście po wcześniejszym zamocowaniu odpowiednich narzędzi i pomierzeniu ich ) może wybrać program i wcisnąć przycisk Cycle-Start. I tu zaczyna się magia to co napisał programista jest czytane blok po bloku przez maszynę i wykonywane dokładnie tak jak to sobie programista zażyczył.
Jeśli podczas obróbki będzie się działo coś złego, operator może zatrzymać maszynę ( o ile zdąży :)) za pomocą przycisku Feed-Hold lub poprzez naciśnięcie grzyba (Emargency Stop).
Jeśli Ci pomogłem,
Cześć,
Nazywam się Marek i nie jestem zawodowcem w tej dziedzinie.
Zajmuję się hobbystycznie renowacją starej elektroniki. Mam mały
router i laser, które służą mi, między innymi, do dorabiania uszkodzonych
lub brakujących części, przeważnie z tworzyw, lub miękkich metali.
Mam więc jakiś elementarny kontakt z obróbką CNC.
Twój blog jest świetnym źródłem wiedzy na ten temat i mam go na stałe
jako kartę Firefoxa.
Wszystko opisane jasno, konkretnie i rzeczowo – to lubię. 🙂
Jeśli brakłoby Ci pomysłów na nowy wpis – podrzucam Ci jako temat
dialekty G-kodu. Parę razy zmagałem się z takimi uciążliwymi różnicami.
Może komuś się to tez przyda…
Dzięki za włożoną pracę i powodzenia na przyszłość.
Marek.
P. S. Wyłapałem literówkę. W dziale „Co to jest CNC”
– za pomocą kabla/kar||T||y/dyskietki itp. 😉
Dzięki za pochwały. Chciałem przekazać wiedzę w taki sposób w jaki sam chciałbym aby mi tłumaczono. Ostatnimi czasy niestety mam zbyt mało czasu na nowe wpisy. Muszę zrobić sobie postanowienie na nowy rok: 1 wpis miesięcznie .