Zabroniona strefa włączona/ wyłączona G22/ G23

Jest jedno słowo, które spędza sen z powiek operatorom, ustawiaczom, programistom, kierownikom, w sumie to wszystkim osobom związanym z obróbką.

DZWON. 

Praktycznie nie ma operatora, któremu by się nie przytrafił. Funkcja G22 nie jest w stanie wyeliminować całkowicie kolizji, aczkolwiek możemy dzięki niej ograniczyć ryzyko.

G22 określa rejon bezpieczny
G23 wyłącza ten rejon

G22- bezpieczna strefa aktywna
X, Y, Z -Początek bezpiecznej strefy (współrzędne mierzone od zera maszyny)
I, J, K- Koniec bezpiecznej strefy (współrzędne mierzone od zera maszyny)

G23 wpisujemy w osobnym bloku w miejscu, w którym chcemy wyłączyć bezpieczną strefę. Po zapisaniu specjalna strefa nie będzie kontrolowana.

Są dwa warunki które należy spełnić przy określaniu bezpiecznej strefy.

Przykład

Jesteś w stanie powiedzieć ile wynosi bezpieczna strefa w poszczególnych osiach? Pewnie nie sprawiło ci to najmniejszego problemu,
130mm w osi X
100mm w osi Y
25mm w osi Z
Wystarczyło odjąć od siebie współrzędne:
X-I
Y-J
Z-K
Jeśli program będzie kazał wjechać maszynie w zabroniony rejon wyskoczy alarm i operator będzie musiał ręcznie zjechać w dozwolone pole.

Teraz najlepsze pytanie:

Dlaczego podana funkcja nie jest powszechnie stosowana?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe aby określić bezpieczne strefy w maszynie, zwłaszcza jeśli piszemy program na komputerze. Narzędzia są różnej długości, do każdego jednego należało by znaleźć bezpieczną strefę. W dodatku należy to sprawdzić w praktyce. Po prostu wszystkie te działania zajmują zbyt dużo czasu, a na nim chcemy zawsze zaoszczędzić. Większość dzwonów jest podczas ustawiania lub uruchomienia.

Nic nie zastąpi nam zdrowego rozsądku i rozwagi. Tak więc ręka na pokrętle od posuwu i Single Block.